Skip to content

97 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block351
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,447
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
39%
Improvement Value:$275,500
61%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,526+4.2%
2024$12,020+2.7%
2023$11,702+1.8%
2022$11,496-20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,447DeedBook 9202, Page 549NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965