Skip to content

102 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 29, 2008

Property Information

Block354
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
39%
Improvement Value:$311,300
61%
Total Assessment$512,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,341+4.2%
2024$13,761-7.4%
2023$14,862-10.9%
2022$16,671+28.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 8452, Page 46Recorded2/27/2008

Property Built

Built

Year Built: 1957