Skip to content

13 Story CtBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block354
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
42%
Improvement Value:$275,400
58%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,259+4.2%
2024$12,723+2.7%
2023$12,386+1.8%
2022$12,168+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 9331, Page 520Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 8944, Page 156Recorded11/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910