Skip to content

98 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 9, 2008

Property Information

Block354
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
38%
Improvement Value:$321,000
62%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,534+4.2%
2024$13,946+2.7%
2023$13,577+1.8%
2022$13,338-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 8534, Page 322Recorded6/19/2008

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5753, Page 145

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5013, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1968