Skip to content

11 W 1st StBayonne, NJ 07002

Built 1945

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block380
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,100
55%
Improvement Value:$139,700
45%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+4.2%
2024$8,258+2.7%
2023$8,040+1.8%
2022$7,898+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8671, Page 626Recorded6/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 1945