Skip to content

73 E 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1948

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Oct 23, 2006

Property Information

Block358
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
48%
Improvement Value:$182,100
52%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+4.2%
2024$9,460+2.7%
2023$9,210+1.8%
2022$9,048+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8059, Page 22Recorded11/27/2006

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7815, Page 139Recorded2/9/2006

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5009, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1948