Skip to content

73a Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$196,736
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block358
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,500
51%
Improvement Value:$154,300
49%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,802+4.2%
2024$8,446+2.7%
2023$8,223+1.8%
2022$8,078+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$196,736
Sq Ft1,800DeedBook 9939, Page 485Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9108, Page 29Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8983, Page 93NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8199, Page 28Recorded4/30/2007

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5293, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1948