Skip to content

85 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block358
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,453
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,400
44%
Improvement Value:$261,300
56%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,161+4.2%
2024$12,629+2.7%
2023$12,295-7.1%
2022$13,238+41.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,453DeedBook 9959, Page 448Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 9066, Page 562NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4980, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1920