Skip to content

14 Egan CtBayonne, NJ 07002

Built 1948

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block358
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
49%
Improvement Value:$137,200
51%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+4.2%
2024$7,279+2.7%
2023$7,086+1.8%
2022$6,962+19.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8662, Page 594Recorded5/6/2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5626, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1948