Skip to content

43 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block35
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,500
42%
Improvement Value:$246,700
58%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,972+4.2%
2024$11,489+2.7%
2023$11,185+1.8%
2022$10,988+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920