Skip to content

25 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 24, 2022

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$180,100
50%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068-11.8%
2024$11,411+2.7%
2023$11,109+1.8%
2022$10,913+28.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9721, Page 342Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9593, Page 526Recorded8/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920