Skip to content

27 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block35
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
38%
Improvement Value:$319,800
62%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,394+4.2%
2024$13,812+2.7%
2023$13,447+1.8%
2022$13,210-11.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920