Skip to content

182 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block361
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
39%
Improvement Value:$232,300
61%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,720+4.2%
2024$10,287+2.7%
2023$10,014+1.8%
2022$9,838+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 9822, Page 198Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965