Skip to content

184 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block361
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
44%
Improvement Value:$161,100
56%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+4.2%
2024$7,735+2.7%
2023$7,530+1.8%
2022$7,398+25.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9277, Page 889Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9249, Page 280NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9065, Page 105NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920