Skip to content

41 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block363
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
51%
Improvement Value:$194,300
49%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+4.3%
2024$10,297+2.8%
2023$10,018+1.8%
2022$9,837-9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5006, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1920