Skip to content

135 W 2nd StBayonne, NJ 07002

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block363
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
40%
Improvement Value:$250,100
60%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+4.2%
2024$11,105+2.7%
2023$10,811+4.2%
2022$10,371+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9436, Page 923NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962