Skip to content

43 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 28, 2009

Property Information

Block364
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
36%
Improvement Value:$318,200
64%
Total Assessment$497,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,902+4.2%
2024$13,340+2.7%
2023$12,987+1.8%
2022$12,758+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 8709, Page 990Recorded1/12/2010

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 7132, Page 302Recorded9/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920