Skip to content

26-28 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block364
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
47%
Improvement Value:$213,900
53%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279+4.2%
2024$10,823+2.7%
2023$10,537+1.8%
2022$10,351+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 8673, Page 700Recorded7/8/2009

Property Built

Built

Year Built: 1891