Skip to content

51 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block364
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,775
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
33%
Improvement Value:$357,400
67%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,998+4.2%
2024$14,392+2.7%
2023$14,011+1.8%
2022$13,764+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,775DeedBook 9570, Page 956Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920