Skip to content

132 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block364
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
38%
Improvement Value:$170,200
62%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+4.2%
2024$7,400+2.7%
2023$7,204+1.8%
2022$7,077-2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft448DeedBook 9390, Page 20Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft448DeedBook 7794, Page 227Recorded1/25/2006

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft448DeedBook 7414, Page 106Recorded12/7/2004

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5842, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1957