Skip to content

101 W 2nd St(Unit C0104)Bayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block365
Lot10
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
60%
Improvement Value:$49,100
40%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+4.2%
2024$3,292+2.7%
2023$3,205+1.8%
2022$3,148-12.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9308, Page 172Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9291, Page 404NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950