Skip to content

43 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block365
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
46%
Improvement Value:$218,100
54%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+4.2%
2024$10,869-2.0%
2023$11,085+1.8%
2022$10,890+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9476, Page 218Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9246, Page 678Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5372, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1920