Skip to content

55 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block365
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
49%
Improvement Value:$171,800
51%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+4.2%
2024$9,034+2.7%
2023$8,795+1.8%
2022$8,640+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 9628, Page 834Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9321, Page 798Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$311,900

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7632, Page 46Recorded8/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920