Skip to content

35 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block366
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,671
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,600
48%
Improvement Value:$217,400
52%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,687+4.2%
2024$11,215+2.7%
2023$10,918+1.8%
2022$10,726+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft2,671DeedBook 9905, Page 844Recorded6/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930