Skip to content

115-117 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block350
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,693
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,800
48%
Improvement Value:$267,300
52%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,374+4.2%
2024$13,793+2.7%
2023$13,428+1.8%
2022$13,192-14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft2,693DeedBook 9937, Page 958Recorded10/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920