Skip to content

91 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 30, 2023

Property Information

Block351
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
38%
Improvement Value:$307,600
62%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+6.2%
2024$13,020+2.8%
2023$12,669+1.8%
2022$12,441+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 9781, Page 954Recorded10/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920