Skip to content

78 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block366
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
33%
Improvement Value:$331,700
67%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,840+4.2%
2024$13,281+2.7%
2023$12,929+1.8%
2022$12,702+33.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920