Skip to content

45-47 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block353
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
41%
Improvement Value:$278,400
59%
Total Assessment$472,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,197+4.2%
2024$12,664+2.7%
2023$12,329+1.8%
2022$12,112-11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 8836, Page 326Recorded3/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920