Skip to content

29 Newman Ave(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block366
Lot9
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
60%
Improvement Value:$49,100
40%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+4.2%
2024$3,292+2.7%
2023$3,205+1.8%
2022$3,148-37.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9882, Page 659Recorded2/27/2025

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9359, Page 755NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950