Skip to content

31 Newman Ave(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$167,890
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block366
Lot9
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
60%
Improvement Value:$49,100
40%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+4.2%
2024$3,292+2.7%
2023$3,205+1.8%
2022$3,148+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,890

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9812, Page 961Recorded4/4/2024

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5331, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1950