Skip to content

31 Newman Ave(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block366
Lot9
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
54%
Improvement Value:$61,600
46%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+4.2%
2024$3,627+2.7%
2023$3,531+1.8%
2022$3,469+15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft450DeedBook 9913, Page 339Recorded7/17/2025

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9374, Page 654NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/18/2019

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 7668, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1950