Skip to content

38 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block367
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,100
51%
Improvement Value:$185,800
49%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+4.2%
2024$10,273+2.7%
2023$10,001+1.8%
2022$9,825-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9805, Page 181Recorded2/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950