Skip to content

29 E 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block259
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
45%
Improvement Value:$215,400
55%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013+4.2%
2024$10,568+2.7%
2023$10,289+1.8%
2022$10,107-12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9634, Page 468Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952