Skip to content

50-52 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1913

Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block367
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
31%
Improvement Value:$443,800
69%
Total Assessment$647,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,096+4.2%
2024$17,364+2.7%
2023$16,905+1.8%
2022$16,607-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,180,000

From:

To:

Sq Ft4,902DeedBook 9875, Page 462Recorded1/28/2025

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft4,902DeedBook 9699, Page 482Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5397, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1913