Skip to content

25-27 W 2nd StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block369
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
63%
Improvement Value:$121,900
37%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+4.3%
2024$8,588+2.8%
2023$8,354+1.8%
2022$8,202-22.4%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9622, Page 819NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955