Skip to content

19 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block370
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
53%
Improvement Value:$199,300
47%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816+4.2%
2024$11,338+2.7%
2023$11,038-5.8%
2022$11,716+35.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 8862, Page 162Recorded7/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910