Skip to content

10 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block370
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,600
54%
Improvement Value:$170,500
46%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+4.2%
2024$9,957-12.9%
2023$11,425+1.8%
2022$11,224+47.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$201,400

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7166, Page 49NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1940