Skip to content

185 W 1st StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block375
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
54%
Improvement Value:$153,700
46%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+4.2%
2024$8,886+2.7%
2023$8,651+1.8%
2022$8,499-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5122, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1955