Skip to content

31 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 24, 2007

Property Information

Block364
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
43%
Improvement Value:$235,200
57%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,497+4.2%
2024$11,033+2.7%
2023$10,741+1.8%
2022$10,551+10.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 8168, Page 186NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/28/2007

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 7493, Page 162NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1960