Skip to content

63-65 W 1st St(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 2009

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block378
Lot12
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3R-F-D-8UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
36%
Improvement Value:$204,200
64%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,975+4.2%
2024$8,612+2.7%
2023$8,385+1.8%
2022$8,237-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9493, Page 916Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8735, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 2009