Skip to content

14 Zabriskie AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 22, 2009

Property Information

Block378
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
38%
Improvement Value:$296,100
62%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,412+4.2%
2024$12,870+2.7%
2023$12,530+1.8%
2022$12,309-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 8690, Page 380Recorded9/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 1970