Skip to content

38-40 Kelly ParkwayBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$3,285,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block380
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4S-B-A-20U-H

Assessment

Land Value:$840,000
40%
Improvement Value:$1,260,000
60%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,716+4.2%
2024$56,343-1.8%
2023$57,375+1.8%
2022$56,365+110.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

DeedBook 8905, Page 94Recorded4/23/2013

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 7533, Page 125Recorded4/21/2005