Skip to content

30 Kelly ParkwayBayonne, NJ 07002

Built 1945

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block380
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
51%
Improvement Value:$166,200
49%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+8.8%
2024$8,727+2.8%
2023$8,490+5.0%
2022$8,086+20.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 9732, Page 510Recorded3/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1945