Skip to content

656a Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block403
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-BF-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
34%
Improvement Value:$324,600
66%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+4.2%
2024$13,171+2.7%
2023$12,822+1.8%
2022$12,596-8.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,145

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 9558, Page 654NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9321, Page 332Recorded7/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920