Skip to content

862 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2011

Property Information

Block109
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
44%
Improvement Value:$259,200
56%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+4.2%
2024$12,436+2.7%
2023$12,107+1.8%
2022$11,893-11.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5484, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1920