Skip to content

15 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block94
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
38%
Improvement Value:$325,400
62%
Total Assessment$524,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,676+4.2%
2024$14,083+4.3%
2023$13,507+1.8%
2022$13,269+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5994, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1920