Skip to content

596-598 Avenue EBayonne, NJ 07002

Vacant Land
Vacant

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block405
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,645+4.2%
2024$5,417+2.7%
2023$5,274+1.8%
2022$5,181-31.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9782, Page 318Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9362, Page 632Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 8448, Page 190Recorded2/25/2008

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5900, Page 118