Skip to content

574b Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block405
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
35%
Improvement Value:$306,100
65%
Total Assessment$469,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,127+4.2%
2024$12,597+2.7%
2023$12,263+1.8%
2022$12,047-8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9217, Page 946Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5387, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920