Skip to content

578 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block405
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
60%
Improvement Value:$92,400
40%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,515+4.2%
2024$6,251+2.7%
2023$6,086+1.8%
2022$5,979+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920