Skip to content

602 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block405
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
43%
Improvement Value:$222,300
57%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+4.2%
2024$10,426+2.7%
2023$10,150+1.8%
2022$9,971+15.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 9870, Page 667Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 9748, Page 175Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9445, Page 781Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8810, Page 66Recorded9/9/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920